وی اس تی باز

فرق آهنگساز و تنظیم کننده آهنگ چیست؟

آهنگسازی چیست؟ و به چه کسی آهنگساز می‌گویند؟

 

قبل از آنکه به پرسش فرق آهنگسازی و تنظیم آهنگ چیست؟ پاسخ دهیم می‌خواهیم به معرفی آهنگسازی و آهنگساز و تنظیم آهنگ و تنظیم کننده آهنگ بپردازیم. به طور کلی آهنگسازی به مجموعه ای از کارها گفته می‌شود که باعث خلق یک اثر موسیقایی می‌شود. یکی از مهمترین مراحل ساخت آهنگ می‌باشد. به افرادی که آهنگسازی می‌کنند آهنگساز گفته می‌شود. در واقع آهنگساز در فرایند آهنگسازی پس از دریافت متن ، شعر یا ترانه و با توجه به موضوع محتوای آن آهنگسازی را شروع می‌کند و از طریق نت نویسی یا توسط سازهایی مثل گیتار یا پیانو برای آن ملودی مرتبط و دلنشینی را بسته به ذائقه موسیقایی خود خلق می‌نماید. در این فرایند هر چه ملودی با شعر و سیلاب بندی آن ( میزان ضرب ) هماهنگ تر دلنشین تر باشد . قطعا اثر تاثیر گذارتری خلق خواهد شد.

 

برای آهنگسازی و در واقع تبدیل شدن به یک آهنگساز حرفه ای شما باید به مبانی و تئوری موسیقی آشنایی کامل داشته باشید. تا حدی که بتوانید برای آنها به صورت استاندارد و اصولی نت نویسی کنید. و این مهارت زمانی کسب می‌شود که اولا به آهنگسازی عشق بورزید و دوما آن را با علاقه انجام دهید. در واقع هر کار یا حرفه ای را با علاقه انجام دهید قطعا نتایج شگفت انگیزی در آن حوزه خواهید گرفت البته در این مسیر نباید کسب تجربه و زمان گذاشتن برای کسب اطلاعات بیشتر را فراموش کرد. ما در تمامی موارد سعی داریم در کمترین زمان ممکن بیشترین مفهوم را به مخاطبانمان برسانیم و برای زمان کاربرانمان به شدت ارزش قائلیم. پس در این مقاله هم سعی شده کاملا روان و بدون ورود به موارد تخصصی جان مطلب ادا شود .

 

 

تنظیم آهنگ چیست ؟  و تنظیم کننده آهنگ کیست؟

یکی دیگر از مراحل ساخت آهنگ تنظیم آهنگ می‌باشد. که در واقع شکل دهنده کلی به شعر و ملودی می‌باشد. و در واقع هماهنگ کننده اجزای یک‌ آهنگ است. در واقع به مجموعه فرایند‌هایی که طی‌ آن چیدمان ساز‌ها ، ترتیب بندی قطعه و هارمونی ها انجام می‌شود تنظیم آهنگ گفته می‌شود. اگر بخواهیم ساده ترین تعریف را از تنظیم آهنگ ارائه دهیم باید بگوییم که هر جنس صدایی را که اعم از درام ، بیس ، پیانو و … را که در یک قطعه موسیقی می‌شنوید جزیی از تنظیم محسوب می‌شود و نحوه چیدمان و چگونگی نواختن سازها بر عهده تنظیم کننده آهنگ است.

تنظیم کننده آهنگ باید آشنایی کاملی با سازها داشته باشد و بداند هر سازی دقیقا چگونه نواخته می‌شود که بتواند طبق آن نت ها را برای هر ساز بنویسید. یا مثلا اگر قرار است از ساز زنده در تنظیم استفاده شود. به نوازنده بگوید که از چه نت یا به چه نحوی باید این کار را انجام دهد. به طور کلی سه نکته مهم است که باعث می‌شود شما به یک تنظیم کننده آهنگ حرفه ای تبدیل شوید که در ادامه به آن دو مورد اشاره خواهد شد.

 

  • سواد موسیقایی
  • خلاقیت و نوآوری
  • داشتن ابزارهای مناسب

 

 

سواد موسیقایی

یک تنظیم کننده برای آنکه بتواند تنظیم فوق العاده را خلق نماید باید با تئوری موسیقی مثل ( شناخت کامل نُت‌ و هارمونی ) آشنایی داشته باشد. و این نکته کمک می‌کند که بتواند تنظیم آهنگ را به صورت استاندارد و اصولی انجام دهد.

 

خلاقیت و نوآوری

در عصر حاضر خلاقیت و نوآوری یکی از الزامات تنظیم آهنگ محسوب می‌شود. و اگر می‌خواهید پیشرفت بیشتری داشته باشید از خلاقیت و نوآوری چشم پوشی نکنید. جالب است بدانید برای بدست آوردن خلاقیت و نوآوری می‌توانید به آهنگ‌های ژانر موسیقی که در آن فعالیت می‌کنید گوش دهید. مثلا اگر در سبک پاپ فعالیت می‌کنید به جز اینکه مارکت موسیقی ایران را گوش می‌دهید از مارکت بین المللی غافل نشوید.

 

داشتن ابزارهای مناسب

برای تنظیم آهنگ شما نیاز به ابزارهایی از قبیل دانلود وی اس تی ، سمپل آهنگسازی و نرم افزارهای آهنگسازی دارید. که علاوه بر ساز زنده به شما کمک می‌کند که تنظیم روان تر و کم هزینه تری داشته باشید.

 

فرق آهنگسازی و تنظیم آهنگ چیست؟

در این مرحله وقت آن رسیده که بدانید فرق آهنگسازی و تنظیم آهنگ چیست؟ در واقع به طور کلی آهنگسازی و تنظیم مکمل هم برای خلق یک اثر هستند و به نحوی یکدیگر را پوشش می‌دهند و باعث زیبایی و دلنشین شدن اثر می‌شوند. آهنگساز وقتی آهنگسازی می‌کند تمامی روح خود را با توجه به علمی که از آهنگسازی دارد درگیر متن می‌کند. گاهی وقتها هم می‌شود که آهنگساز بدون داشتن شعر یا ترانه اقدام به آهنگسازی می‌کند و شاعر یا ترانه سرا بر طبق آن ملودی شعر یا ترانه خود را می‌سراید. که در هر دو صورت خیلی فرقی ندارد.

تنظیم کننده آهنگ وظیفه رهبری ارکستر را برعهده دارد. و می‌گوید با توجه به فضای آهنگ چه سازهایی باید استفاده شود و سبک کار را مشخص می‌کند. و در همان ژانر ایده های خود را پیاده سازی می‌کند و نت‌های مرتبط با آن آهنگ را با ظرافت خاصی اجرا می‌کند. تنظیم کننده برای تنظیم آهنگ نیاز به نرم افزار میزبان دارد. که به واسطه آن کار ضبط ساز یا نواختن ساز مجازی را انجام می‌دهد. در واقع اگر تنظیم کننده کار خود را به نحو احسنت انجام دهد می‌تواند یک ملودی ساده به زیباترین حالت ممکن ارائه دهد.

 

 

وی اس تی باز مرجع آموزش موسیقی ایران

نویسنده : امیررضا صدوقی

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*